آلودگی آب و سلامت انسان

تعریفی از آلودگی آب

آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.
آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند.با استفاده از دستگاه تصفیه آب می توان از مصرف آب آلوده خود داری کرد.

عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:
 - آلوده کننده‌های صنعتی:
بسیاری از ضایعات سمی مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره
-  فاضلاب خانگی :
کلیه پاک کننده‌ها که وارد آبهای سطحی می‌شوند
-  حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی:
در تصفیه آب 2 هدف را دنبال می کنیم:
    * زلال کردن آب
    * خالص کردن آب از باکتری و آلوده کننده‌های ریز
 وضع آب در آینده نه چندان دور:
زیاده روی و اسراف در مصرف آب از یک سو و اثرات خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوا به علت آلودگی هوا از سوی دیگر تهدیدی برای کمبود آب در آینده و مصرف آب زلال نشده می باشد . اگر آب آلوده باشد و شما آن را مصرف کنید، ممکن است در همان لحظه آسیبی به سلامتی شما وارد نشود، اما اگر در مدت طولانی از این آب آلوده مصرف کنید، سلامتی شما به خطر می افتد.مصرف آب آلوده که توسط  زباله های صنعتی آلوده شده است  می توانند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن، عدم باروری و مسمومیت حاد شوند.آلاینده های میکروبی ناشی از فاضلاب می تواند موجب بیماری های عفونی از قبیل حصبه، وبا و مرگ نوزادان شود
اثرات نیترات بر سلامتی انسان
نیتریت حاصل از احیای نیترات پس از ورود به سیستم گردش خون آهن همو گلوبین را اکسید نموده و در نتیجه هموگلوبین به متهموگلوبین تبدیل  وظرفیت اکسیژن رسانی بسیارکمتری از هموگلوبین دارد ودر نتیجه به بافت ها اکسیژن کافی نمی رسد و پس از مدتی رنگ پوست در نا حیه دور چشم ودهان به تیرگی میگراید وازاین رو به آن سندرم BIueBaby می گویند.این عارضه اولین نشانه مسمومیت با نیترات است ونوزادان زیر شش ماه آسیب پذیرترین گروه سنی در این مورد هستند. زیرا نوزادان برخلاف بزرگسالان علاوه بر PHبالای معده و زیادی باکتری های طبیعی احیاء کننده نیترات فاقد آنزیم برگشت دهنده متهموگلوبین به هموگلوبین هستند. از دیگر علائم افزایش متهموگلوبین می توان به سردرد خواب آلودگی واشکال در تنفس اشاره نمود. احتمال این که نیترات به عنوان یک عامل سرطان‌زا عمل کند بستگی به تبدیل نیترات به نیترت و واکنش های بعدی نیترت با سایر مولکول ها به خصوص آمین های نوع دوم آمیدها وکاربا مات ها دارد که منجر به تشکیل ترکیبات nitroso-Nمی گردد. غلظت نیترات موجود در آب آشامیدنی چاه ها باعث شیوع سرطان معده می شود.

در نهایت،شما با آگاهی بر این مطالب، برای حفظ سلامتی خود و خانوادتان می توانید با تهیه 1 دستگاه تصفیه آب، آب سالم بیاشامید.نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب پیوریکام در کرج آماده خدمت گذاری به شما عزیزان می باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است